ارز دیجیتال

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال

ارز دیجیتال (پول دیجیتال ، پول الکترونیکی یا ارز الکترونیکی)  نوعی ارز است که فقط به صورت دیجیتال یا الکترونیکی در دسترس است و نه به صورت فیزیکی. به آن پول دیجیتال ، پول الکترونیکی ، ارز الکترونیکی یا پول نقد اینترنتی نیز گفته می شود (لی و کو، 2015).

ارز دیجیتال اصطلاحی است که به عنوان یک نوع ارز الکترونیکی خاص با ویژگی های خاص شناخته می شود. از نظر قانونی و فنی ، در حال حاضر بی شماری از تعاریف قانونی از ارز دیجیتال و بسیاری از انواع فرعی ارز دیجیتالی وجود دارد. با ترکیب ویژگی های مختلف، انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال وجود دارند (کاراپرا و فلمینگ، 2020).

بسیاری از جوامع مدنی دولتی تعریف منحصر به فرد خود را برای ارز دیجیتال ، ارز مجازی ، ارز رمزنگاری شده ، پول الکترونیکی ، پول شبکه ، پول نقد الکترونیکی و انواع دیگر ارز دیجیتال پیاده سازی کرده اند. در هر حوزه قضایی خاص دولتی ، آژانس ها و تنظیم کنندگان مختلف بر اساس ویژگی های خاص، معانی مختلف و اغلب متناقضی را برای انواع مختلف ارز دیجیتال تعریف می کنند (جک، 2013).

ارز دیجیتال موجودی یا سوابقی است که در یک پایگاه داده توزیع شده در اینترنت ، در یک پایگاه داده الکترونیکی رایانه ، در پرونده های دیجیتال یا در کارت ارزش ذخیره شده ذخیره می شود (اللاهام و همکاران، 2009). نمونه ارزهای دیجیتال شامل ارزهای رمزپایه ، ارزهای مجازی، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و ای-کش است (مولان، 2014).

ارز دیجیتال یک صورت پیچیده از پول الکترونیک است. فرایند انتقال وجه در این سیستم کاملا مستقیم بوده ودر مقایسه با روش سنتی از هزینه و زمان کمتری برای انجام تراکنش ها به نقاط مختلف دنیا برخوردار است (آقامحمدی و همکاران، 1399).

ارزهای دیجیتال ویژگی های مشابه ارزهای دیگر را به نمایش می گذارند ، اما شکل فیزیکی اسکناس و سکه ندارند. فاقد فرم فیزیکی ، امکان معاملات فوری را فراهم می کنند. ارزهای مجازی که معمولاً توسط یک نهاد دولتی صادر نمی شوند ، پول قانونی محسوب نمی شوند و انتقال مالکیت را از مرزهای دولتی امکان پذیر می کنند (زتر، 2009).

ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که فقط با رایانه یا تلفن همراه قابل دسترسی هستند ، زیرا فقط به صورت الکترونیکی وجود دارند (فینلی، 2018).

منابع:

Lee, David; Kuo Chuen (2015). Handbook of Digital Currency: Bitcoin, Innovation, Financial Instruments, and Big Data. Academic Press. p. 211

Carapella, F., & Flemming, J. (2020). Central Bank Digital Currency: A Literature Review. FEDS Notes, (2020-11-09-1).

Jack Cloherty (2013). “‘Black Market Bank’ Accused of Laundering $6B in Criminal Proceeds”. ABC News. Retrieved 28 May 2013.

Mullan, Carl P. (2014). The Digital Currency Challenge: Shaping Online Payment Systems through US Financial Regulations. New York: Palgrave Macmillan. pp. 20–29. ISBN 1137382554.

Zetter, Kim (9 June 2009). “Bullion and Bandits: The Improbable Rise and Fall of E-Gold”. Wired

Finley, Klint (2018). “After 10 Years, Bitcoin Has Changed Everything—And Nothing”. Wired. Retrieved 9 November 2018

آقامحمدی، احمد. وحدی، فریدون. صیقلی، محسن. بنی‌مهد، بهمن. (1399). برآورد ریسک سرمایه گذاری در یک پرتفوی ارز دیجیتال و بهینه سازی آن با استفاده از روش ارزش در معرض خطر. دانش مالی تحلیل اوراق بهادار, 13(47), 17-31.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

loading