گوگل اسکولار چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

گوگل اسکولار چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

جستجو در پایگاه گوگل اسکالر

گوگل اسکالر یک موتور جستجوی اینترنتی است که برای یافتن اطلاعات علمی از قبیل مقالات، مقالات مروری، کتب، پایان نامه‌ها، مقالات پیش چاپ و چکیده‌ها از مخازن دانشگاهی، انجمن‌های حرفه‌ای، مخازن آنلاین، سایت دانشگاه‌ها و سایر سایت‌های معتبر طراحی شده است. علاوه بر این، گوگل اسکالر ابزارهای دیگری شامل معرفی مقالات مرتبط، تعداد استنادات و این‌که چه افرادی به یک مقاله استناد داده‌اند، خروجی استنادی نرم‌افزارهای مدیریت اسناد و خدمات بسیار دیگری را فراهم می‌کند. گوگل اسکالر در رتبه‌بندی دانشگاهی وبومتریکس بر اساس پروفایل ده محقق برتر 10 درصد اثر گذار است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد 76درصد از مدارک علمی با دسترسی آزاد توسط موتور جستجوی گوگل و گوگل اسکالر قابل بازیابی است. با توجه به اهمیت گوگل اسکالر برای پژوهشگران عزیز در ادامه به بررسی گوگل اسکار و مزایای آن خواهیم پرداخت.

آدرس https://scholar.google.com/ را در نوار آدرس مرورگر کامپیوتر خود وارد کنید. با استفاده از پنل سمت چپ می‌توانید جستجو را محدود کنید. همچنین می‌توانید نتایج را بر اساس ارتباط و تاریخ مرتب نمایید.

در صورتی که نام نویسنده مقاله قابل کلیک باشد در اسکالر پروفایل دارد. با کلیک روی نام نویسنده وارد پروفایل وی می‌شوید. در این صفحه می‌توانید تعداد مدارک علمی، شاخص هرش، شاخص آی‌تن وابستگی سازمانی، تعداد استنادات، حوزه‌های موضوعی و صفحه خانگی نویسنده را ملاحظه کنید. در صورتی که حوزه موضوعی نویسنده مورد علاقه شماست روی گزینه Follow کلیک نمایید.

با انتخاب حوزه موضوعی مورد نظر خود در پروفایل نویسنده به صفحه زیر منتقل می‌شوید. افراد برتر حوزه موضوعی مورد علاقه خود را بر اساس تعداد استنادات ملاحظه می‌کنید. در عکس محققان برتر حوزه زیست شناسی سرطان آمده است.

اگر وابستگی سازمانی نویسنده قابل کلیک بود، با کلیک روی آن به صفحه زیر منتقل می‌شوید. در این صفحه می‌توانید محققان برتر دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی را بر اساس تعداد استنادات ملاحظه کنید. در صورتی که نویسنده ایمیل سازمانی خود را وارد کرده باشد در اینجا شمارش می‌شود.

جستجوی پیشرفته در گوگل اسکالر

در صورتی که جستجوی دقیق‌تری نیاز دارید روی Advanced Search کلیک کنید.

ساخت پروفایل در گوگل اسکالر

ساخت پروفایل به محققین این امکان را می‌دهد تا خود را با محققان حوزه موضوعی و همچنین سازمان خود مقایسه کنند، مدارک علمی خود را رصد کنند و با دریافت مقالات جدید حوزه موضوعی به روز باشند. در ادامه به ساخت پروفایل پرداخته می‌شود.

  •  روی دکمه Sign In کلیک کنید.
  • لازم است که حتما جیمیل[3]  داشته باشید. اطلاعات مربوط به جیمیل خود را وارد کنید.
  • روی گزینه my profile کلیک کنید.
  • اطلاعاتی از قبیل وابستگی سازمانی، حوزه موضوعی و ایمیل سازمانی خود را وارد و یا در صورت لزوم ویرایش کنید. در صورتی که ایمیل سازمانی دارید آن را وارد کنید.

روی گزینه Following کلیک کنید تا در صورتی که مقاله جدیدی از شما به گوگل اسکالر وارد شد یا اگر استنادی دریافت کردید و هنگامی که سیستم، مقاله‌ای مرتبط به شما تشخیص داد از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی می‌شود.

در صفحه پروفایل مدارک علمی که سیستم به صورت خودکار اضافه کرده را ملاحظه می‌کنید. در صورتی که تعداد مدارک علمی شما بیشتر از تعداد یافت شده است روی + کلیک کنید و گزینه title  را بزنید.

برای اضافه کردن دستی مقاله، از گزینه add article manualy استفاده کنید و تمامی فیلدهای ضروری را پر کنید.

در صورتی که نیاز دارید پروفایل شما به صورت اتوماتیک به روز شود گزینه  Configure article updateرا کلیک کرده و سپس  Automatically update the list of articles in my profile. (recommended) را انتخاب کنید.

با انتخاب یک یا تمامی مدارک علمی می‌توانید آنها را با هم ادغام یا در صورتی که مقاله برای شما نیست آن را پاک کنید. در صورتی که نیاز به خروجی مقاله به نرم افزارهای مدیریت اسناد دارید روی گزینه export کلیک کرده و نوع فایل خروجی را مشخص کنید.

افزونه گوگل اسکالر

برای استفاده از افزونه گوگل اسکالر آدرس https://chrome.google.com/webstore/detail/google-scholar-button/ldipcbpaocekfooobnbcddclnhejkcpn?hl=en را در مرورگر کروم خود وارد کنید و روی گزینه Add to Chrome کلیک کنید.

این گزینه این امکان را به شما می‌‌دهد تا هنگامی که در گوگل جستجو می‌کنید بتوانید مدارک علمی مرتبط با همان جستجو را در گوگل اسکالر ببینید.  در صورتی که مقاله دارای متن کامل با دسترسی رایگان باشد با علامت زیر مشخص می‌شود.

loading