موارد مهم برای آموزش اقتصاد به کودکان

موارد مهم برای آموزش اقتصاد به کودکان

آموزش مفاهیم اقتصادی و مالی به کودکان

1- از فعالیت‌های یادگیری استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌های آموزش کودکان، تحریک مغز آن‌ها با فعالیت‌های سرگرم‌کننده است. هنگامی‌که شما توانستید مغز یک کودک را به نحوی لذت‌بخش تحریک کنید، شانس خود را برای درک و حفظ اطلاعات در آن‌ها افزایش می‌دهید. کتابخانه‌های محلی، ممکن است فعالیت‌های سرگرم‌کننده یا کتاب‌هایی را داشته باشند که می‌توانید از آن‌ها برای کمک به آموزش کودکان در مورد اقتصاد استفاده نماید. علاوه بر این، شما می‌توانید فعالیت‌ها و باز‌ی‌های سرگرم‌کننده‌ای، بر اساس دانش اقتصاد ایجاد کنید. البته با استفاده از اسباب‌بازی‌هایی که کودکان را با مقوله پول و تجارت آشنا می‌کنند. با این کار می‌توانید مفاهیم پایه‌ای اقتصادی و مالی را به کودکان آموزش دهید.

2- گفتگوهای روزانه داشته باشید

تکرار، کلید یادگیری است. با این کار می‌توان به درک و حفظ اطلاعات در کودکان کمک نمود. لذا به‌طور مرتب با آن‌ها در مورد موضوعات اقتصادی و مالی صحبت کنید و آن‌ها را در بحث‌ها همراه کرده و نظرشان را جویا شوید، از این طریق شما می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا موضوعات اقتصادی را حتی به‌صورت سطحی درک کنند.

3-آن‌ها را با مفاهیم ابتدایی و پایه‌ای اقتصاد آشنا کنید

 در ابتدا باید در مورد اصول اساسی و پایه‌ایی اقتصاد مانند: پول و نحوه کار با آن، پس‌انداز و علت آن، سرمایه‌گذاری، تورم و پیامدهای آن، وام و نحوه دریافت آن صحبت کنید. پس‌ازآن می‌توانید در مورد موضوعاتی مانند بدهی و درآمد صحبت نمود. توضیح دهید که این اصطلاحات به چه معنا هستند و چرا شناخت این مفاهیم مهم می‌باشند. لذا بهتر است هنگامی‌که کودکان سؤالی دارند، پاسخ آن‌ها را با کلمات و اصطلاحات بسیار ساده و همراه با مثال توضیح دهید. شما فرزندانتان را بهتر از هرکسی دیگر می‌شناسید، بنابراین شما می‌توانید بفهمید که او توضیحات شمارا درک می‌کند.

 4- سؤالات کودکان را باحوصله و ساده پاسخ‌گو باشید

وقتی کودکان را با مفاهیم اقتصادی و مالی آشنا می‌کنید بدون شک آن‌ها سؤالاتی خواهند داشت. برخی از این سؤالات عبارت‌اند از:

 چرا اقتصاد مهم است؟ اقتصاد به ما چه‌کار ما می‌‌آید؟ اگر اقتصاد بد شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر اقتصاد بهتر شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برای بهبود اقتصادی بهتر است چه‌کارهایی انجام شود؟ و یا اینکه نقش من و خانواده در اقتصاد چیست؟

5- کودکان را به سفر ببرید

گاهی اوقات بهترین روش برای یادگیری موضوعی، این است که آن را بتوان دید. شما می‌توانید کودکان خود را به سفرهای خانوادگی ببرید که اصول اقتصادی را نشان می‌دهند و یا توضیح می‌دهند. موزه‌ها بسیار محبوب هستند و به کودکان کمک می‌کنند اصول پیچیده را درک کنند.

 به‌عنوان‌مثال، می‌توانید کودکان را به موزه پول و بانکداری یا تالار بورس و اوراق بهادار ایران و ….. غیره ببرید.

منبع: کتاب اقتصاد وکودکان نوشته دکتر بهمن خانعلی زاده

loading