آموزش مهارت های اقتصادی به کودکان

آموزش مهارت های اقتصادی به کودکان

“کودکان ما آینده‌سازان کشور هستند به همین دلیل آن‌ها حق‌دارند که از اقتصاد، سیاست، تاریخ، مذهب و….. کشورشان بدانند”

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا کودکان باید از سنین پایین با اقتصاد آشنا شوند، شاید یکی از مهم‌ترین دلایل آن این است که آن‌ها در این اقتصاد رشد خواهند کرد؛ بنابراین، آن‌ها باید درباره وضعیت و چشم‌انداز مالی و اقتصادی کشور خود بدانند. زیرا اقتصاد بر عوامل بسیاری ازجمله: نرخ تورم، نرخ بهره، سرمایه‌گذاری، نرخ بیکاری، اشتغال، مزایای مالی، تحصیلات دانشگاهی و نرخ رشد شغلی و…. که قابل‌لمس برای عموم مردم حتی کودکان هستند، تأثیر‌گذار است.

کودکان ممکن است در خانواده، اخبار، مدرسه، جامعه و ….. از اقتصادهای بزرگ دنیا مانند آمریکا، چین، ژاپن، اتحادیه اروپا … و همچنین در مورد رویدادهای تاریخی اقتصادی مانند: تحریم، رکود اقتصادی و تورم… بشنوند. اما تا زمانی که در مقاطع بالاتر تحصیلی (دبیرستان و دانشگاه) با اقتصاد آشنا ‌می‌شوند (درصورتی‌که رشته تحصیلی آن‌ها اقتصاد، مالی یا مدیریت باشد)، معمولاً نمی‌آموزند که اقتصاد چگونه کار می‌کند و چه تأثیراتی بر زندگی فعلی و آینده آن‌ها خواهد گذاشت. اما نکته مهم این است که ممکن است شما از خودتان سؤال کنید که چرا کودکان باید با این موضوعات آشنا شوند. این سؤال خوبی است به نظر می‌رسد اقتصاد یک دانش و فعالیت صرفاً دانشگاهی است که بسیار خسته‌کننده و پیچیده است، اما این را باید دانست که اقتصاد صرفاً مربوط به کتاب‌های درسی نیست. کودکان هرروز با عوامل اقتصادی بسیاری برخورد می‌کنند، که حتی معنا و مفهوم آن‌ها را نمی‌دانند. لذا آموزش اقتصاد به کودکان کمک می‌کند تا آنها درک درستی از اینکه اقتصاد چگونه کار می‌کند، داشته باشند. زیرا اقتصاد تقریباً بخشی از همه آن چیزهایی است که تا به حال به آن فکر کرده‌اید. اقتصاد صرفاً مطالعه پول نیست، بلکه مطالعه همه چیزهایی است که باید با پول انجام شود، مانند داد وستد، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، سود، وام، مالیات و پیش بینی آینده…….. شاید یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین موضوع در اقتصاد این است: بعلت وجود محدودیت‌های برخی منابع مانند: پول، زمان، شما هرگز نمی‌توانید همه آن چیز را که می‌خواهید دریافت کنید و چون هیچ چیز نامحدود نیست این بدان معنی است که شما باید انتخاب کنید.

قیمت‌ها می‌توانند بالا و پایین بروند. شرکت‌ها می‌توانند سال‌های خوب و بدی داشته باشند. اقتصاد ملی می‌تواند رونق و رکود را تجربه کند لذا همیشه آسان نیست که شما بدون داشتن دانش و مهارت اقتصادی و مالی پیش‌بینی از آینده اقتصاد داشته باشید. اما در دنیایی پر از انتخاب، یادگیری موضوعات اقتصادی و مالی می‌تواند به شما در انتخاب بهترین‌ها برای خودتان، خانواده، جامعه و آینده‌تان کمک کند و این میسر نخواهد شد مگر با آموزشی پیوسته و بلندمدت از سنین کودکی تا بزرگسالی.

منبع: کتاب اقتصاد و کودکان (نویسنده: بهمن خانعلی زاده, 1398)

استفاده از متون با ذکر منبع بلامانع است.

جهت مطالعه دقیق تر می توانید کتاب اقتصاد و کودکان نوشته آقای بهمن خانعلی زاده را تهیه و مطالعه فرمایید.

loading